Ф.Пуленк

ПЕРСИ ТІРЕСІЯ

Комічна опера на 2 дії

за однойменною п’єсою Гійома Аполлінера

Постановний склад

Диригент-постановник – Михайло Мороз

Режисер-постановникДмитро Тодорюк

Хормейстер-постановникАнжела Масленнікова

Сценографія та костюми – Олена Куца-Чапенко

Постановник пластики –  Кристина Шишкарьова 

Концертмейстери – лауреат Міжнар. конкурсу Юлія Ященко,

Катерина Купцова, Любов Орлова                                

Режисер, який веде виставу – Патімат Мірзаєва

Консультант з французької – Мішель Максимович

«Я відчуваю величезну слабкість до «Персів Тіресія», іноді мені навіть здається, що я надаю перевагу цьому твору над усім іншим, що я написав».

Франсіс Пуленк

Франсіс Пуленк (1899-1963), хоча й не мав професійної консерваторської освіти, став одним з найвизначніших композиторів Франції ХХ ст. Він залишив велику музичну спадщину – опери, балети, кантати, вокальні цикли, фортепіанні та камерно-вокальні п’єси. Ліризм, багатство та краса кантилени принесли Пуленку славу «французького Шуберта». Композитор створив понад 160 пісень на вірші відомих французьких поетів. А в операх Пуленка  сконцентровані його кращі знахідки у вокальній та оркестровій музиці.

Комічну оперу «Перси Тіресія» (Les mamelles de Tiresias) за сюрреалістичною драмою Гійома Аполлінера Франсіс Пуленк написав у 1944. Композитора привабила весела п’єса у стилі гротеску, яка втілювала безмежний політ фантазії поета. Пуленк зізнавався, що вона знайшла відгук у ексцентричній складовій його натури. Текст Аполлінера вразив його незвичністю та сміливістю, несподіваними поворотами сюжету, сумішшю фантастичних та реальних моментів, композитор назвав його «збіркою кумедних нісенітниць». Аполлінер своєрідно використовує давній міф про довгобородого сліпого старця Тіресія, який, волею богів, частину свого життя прожив чоловіком, а частину – жінкою. «Перси Тіресія» Аполлінер написав у 1903, коли у Франції гостро постала проблема катастрофічного зменшення дітонароджуваності. Буфонада Аполлінера, попри всі її дивакуватості, містить заклик «народжувати дітей». Саме цим закликом завершується і опера Пуленка.

«Перси Тіресія» були прийняті до постановки в Паризькій «Опера-комік» у 1945, однак чекали на прем’єру два роки, аж доки композитор не почув актрису з «Фолі-Бержер» Деніз Дюваль, яка і стала виконавицею головної ролі Терези-Тіресія. Вистава, показана у червні 1947, незважаючи на чудову музику, талановиту інтерпретацію партії Терези, яскраві декорації Р.Ерте, не отримала прихильності глядачів. Оперу Пуленка не сприйняли так само, як і п’єсу Аполінера, поставлену в 1917. Композитора звинуватили в тому, що він обрав лібрето, де немає послідовної сюжетної лінії, та й звернення до комічної опери вважали у ті роки несвоєчасним. Пізніше опера неодноразово ставилася у Франції, здобула визнання у країнах Західної Європи та США.

У червні 2010 Київський муніципальний академічний театр опери та балету для дітей і юнацтва вперше представив в Україні  «Перси Тіресія» –популярну на світових сценах оперу, майже незнану в пострадянському просторі. (Єдина постановка на теренах СНД була здійснена у 1992 році Пермським театром опери та балету). Цей проект театр здійснив спільно з посольством Франції в Україні. Ідею сценічного втілення опери Пуленка керівництву театру запропонував молодий оперний режисер, але вже досить відомий естрадний виконавець, один із учасників ВІА «Авіатор» Дмитро Тодорюк, для якого «Перси Тіресія» – перша постановка на великій сцені. Його підтримав  Мішель Максимович, аташе з питань співробітництва у галузі французької мови Посольства Франції в Україні. Саме за сприяння пана Максимовича театр одержав ексклюзивне право на презентацію опери «Перси Тіресія» від французької компанії Alphonse Leduk - власника авторських прав на всі твори Франсіса Пуленка. Оскільки постановка опери здійснювалася мовою оригіналу, консультантом з французької у роботі з хором та з кожним із співаків-солістів також став пан Максимович.

У виставі взяли участь солісти театру – Тамара Ходакова, Рузанна Чабанова (Тереза-Тіресій), Микола Ільченко, Михайло Гуменний-Петрівський (Директор театру, Жандарм), Любов Канюка, Ольга Слєпньова (Газетярка), Олександр Монастирський, Дмитро Іванченко (Журналіст), Сергій Шаповал, Георгій Нечаєв (Син), засл. арт. України Віталій Жмуденко та засл. арт. України Михайло Нагорний (Престо), Анатолій Гурін, Віктор Плетюх (Лакуф). На виконання партії Чоловіка Терези було запрошено співаків Олександра Лапіна та Романа Походню.

Прем’єра вистави пройшла, за словами відомого музикознавця Ю.Бенті, із «гучним успіхом» («КоммерсантЪ Украина», 07.09.2010). Постановка опери Пуленка стала неординарною та сенсаційною подією не лише для нашого театру, а для всього театрально-мистецького життя країни й викликала величезний інтерес музикознавців, журналістів, засобів масової інформації, а також широких глядацьких кіл. Е.Овчаренко на сторінках тижневика «Народна» відмітив: «Жодна прем’єра Київського муніципального академічного театру опери та балету для дітей та юнацтва  останніх років не користувалася такою популярністю серед театральної аудиторії як комічна опера Франсіса Пуленка «Перси Тіресія» («Народна», 01.07.2010). Причиною такої популярності вистави рецензенти називали і першокласну музику опери Ф.Пуленка, що раніше в Україні не звучала, і виконання твору мовою оригіналу, і цікаве режисерське вирішення, і яскраві акторські роботи молодих співаків та ветеранів трупи, і надзвичайну мобільність та пластичність солістів і хору.

«Перси Тіресія» – це заплутана історія кохання між дружиною, яка позбавляється своїх грудей, та чоловіком, який народжує за один день сорок тисяч сорок дев’ять дітей. Головне гасло опери: «Народжуйте дітей!» та гендерні питання, які розглядаються в опері крізь призму комічних ситуацій, не втратили своєї актуальності дотепер, більш ніж через 60 років після написання твору.

Вистава здобула премію «Київська пектораль-2010» у номінації «краща музична вистава року».

Прем’єра вистави у Київському муніципальному

театрі опери і балету для дітей та юнацтва

відбулася 5 червня 2010

Опера виконується французькою мовоюТривалість вистави – 1 год. 45 хв.


«Демографічний бум» в... Муніципальній опері

19.08.2010

У столичній афіші з’явилися вистави для родинного перегляду ФОТО ОЛЕКСАНДРА ПУТРОВА   ПРИСТРАСНИЙ... Читати далi

Древние греки и демография

07.07.2010

25 июня, 8 июля, 15 июля, Киевский муниципальный академический театр оперы и балета для детей и юношества, 19.00    «Груди... Читати далi

По разные стороны пола

09.06.2010

// "Груди Тиресия" в Муниципальном театре оперы и балета     Герою спектакля «Груди Тиресия»... Читати далi

НАРОДИТИ СОРОК ТИСЯЧ ДІТЕЙ

01.07.2010

Написано 1 Липень, 2010 в категорії Поза політикою Жодна прем’єра Київського муніципального академічного... Читати далi

«Авиатор» Дмитрий Тодорюк закладывает в театре бомбу… демографическую

00.05.2010

Ведь один из главных персонажей его постановки рождает за один день 40 049 детей… Впервые в Украине... Читати далi

Какой кошмарный сон мужчины собирается показать Киевскому Зрителю «Авиатор» Дмитрий Тодорюк?

00.05.2010

Дмитрий Тодорюк Известный многим, как один из солистов ВИА «Авиатор» Режиссер-постановщик... Читати далi

Мишель Максимович: Прогрессивность театра в том, чтобы бесконечно удивлять зрителя неординарными постановками

00.05.2010

Впервые в Украине 5, 6 и 25 июня (а также 8 и 15 июля) под патронатом Посольства Франции в Украине на сцене... Читати далi