НАРОДИТИ СОРОК ТИСЯЧ ДІТЕЙ

Написано 1 Липень, 2010 в категорії Поза політикою

Жодна прем’єра Київського муніципального академічного театру опери та балету для дітей та юнацтва останніх років не користувалася такою популярністю серед театральної аудиторії, як комічна опера Франсіса Пуленка „Перси Тіресія”.
Київський муніципальний академічний театр опери та балету для дітей та юнацтва був створений у 1982 році. За майже 30 років творчої діяльності в театрі було поставлено понад 80 вистав, 40 з яких уперше. На сьогоднішній день у репертуарі театру близько 50 яскравих, неповторних за своєю художньою виразністю постановок, що високо оцінені вітчизняною та зарубіжною пресою: опери – „Іоланта” П.Чайковського, „Ніч перед Різдвом” М. Римського-Корсакова, „Ріголетто” Д. Верді; балети – „Лебедине озеро” та „Спляча красуня” П.Чайковського, „Ромео і Джульєтта” С.Прокоф’єва, “Майська ніч” Є. Станковича, „Спартак” А. Хачатуряна та інші.
Вперше в Україні театр представляє творчість Франсіса Пуленка. У музичній спадщині цього композитора – опери, балети, кантати, вокальні цикли, велика кількість фортепіанних та камерно-вокальних п’єс. Мелодійність, ліризм, багатство та краса музичних творів принесли Ф. Пуленку славу „французького Шуберта”. Митець створив понад 160 пісень на вірші французьких поетів Г.Аполлінера, Л.Арагона, Ж.Ануя, П.Елюара, Ж.Кокто. Музичний театр завжди цікавив Франсіса Пуленка. Він автор балетів „Лані”, „Ранкова серенада”, „Зразкові тварини”, „Діалоги кармеліток” та „Людський голос”.
Комічну оперу „Песи Тіресія” за драмою Гійома Аполлінера Франсіс Пуленк написав у 1944 році. Композитора привабила весела п’єса у стилі гротеску, яка втілювала безмежний політ фантазії Аполлінера. Пуленк зізнавався, що вона знайшла відгук в ексцентричній складовій його натури. Текст Аполлінера композитор назвав „збіркою комедійних нісенітниць”, він вразив його несподіваними поворотами сюжету, сумішшю фантастичних та реальних моментів. Вперше вистава була показана парижанам у 1947 році. Пізніше неодноразово ставилася у Франції, країнах Західної Європи та США. У Росії вперше поставлена у 1992 році в Пермському театрі опери та балету.
За перше сценічне втілення цього твору в Україні взявся молодий оперний режисер і, водночас, достатньо відомий естрадний виконавець Дмитро Тодорюк з гурту „Авіатор”. Закінчивши торік музичну постановку „Іспанської години” Моріса Равеля у Національній музичній академії України імені П.Чайковського, він не припиняє поєднувати у своєму творчому житті сучасну музику та оперні постановки.
Головне гасло опери: „Народжуйте дітей!” та гендерні питання, що розглядаються в опері крізь призму комічних ситуацій, як пояснюють у театрі, не втратили своєї актуальності й тепер, понад 60 років після написання цього відомого у світі і так маловідомого в пострадянському просторі твору. „Перси Тіресія” – це заплутана історія кохання між дружиною, яка позбавляється своїх грудей, та чоловіком, який народжує за один день сорок тисяч сорок дев’ять дітей. Подружжя наче помінялося ролями. Звичайно, вони дещо виносять з нового способу життя, але розуміють, що життя одне без одного неможливе. Найпарадоксальніше полягає в тому, що саме самотність призначена для підготовки себе до розкриття любові та самопізнання. Це життя створює спеціальні умови, щоб людина почала спілкуватися сама з собою. Справді, лише після такого спілкування зі своїм внутрішнім „я” й може прийти розуміння необхідності мати поруч кохану людину.

ЕДУАРД ОВЧАРЕНКО