За національну честь і гідність

 Новий проект Київського муніципального академічного театру опери і балету для дітей та юнацтва має назву «Я – Романтика!». За словами творців спектаклю, цей концерт-вистава їхній вияв пам'яті та шани людям, які свого часу повірили в зміни, в країну, в мову, за що й поплатилися життями і талантами...

Через долі української інтелігенції Дмитро Тодорюк (автор сценарію та режисер), Анжела Масленнікова (хормейстер-постановник та диригент), Людмила Нагорна (художник-постановник) привідкрили одну із сумних сторінок історії України 20-х – 30-х років минулого століття.

Програма цього вечора побудована на поєднанні художнього слова з музичними творами у виконанні артистів хору та солістів оркестру театру (фортепіано – Діана Зуєва, скрипка – Максим Васильченко, бандура – Руслан Солоненко). А Герой вистави – Олександр Рудько, знайомить глядачів з поезіями авторів «Розстріляного відродження» та їхніх сучасників.

Концерт-вистава «Я – Романтика!» це спроба через твори Василя Еллана-Блакитного, Михайля Семенка, Олекси Влизька, Олекси Слісаренка, Михайла Драй-Хмари, Павла Филиповича, Майка Йогансена, Максима Рильського осмислити життя і трагедію 223 щезлих в СРСР українських письменників (розстріляних – 17, тих, що покінчили самогубством – 8, закатованих – 175, зниклих безвісти – 16, померлих своєю смертю – 7), які постраждали за прагнення зберегти письменницьку честь і національну гідність. Прагнення зрозуміти, що давало їм сили творити в оточенні існуючої системи, і через зміст, ритміку і словобудову цих творів зарядитися енергією для продовження їхньої справи в наш час.

Напевне в багатьох глядачів під час перегляду вистави виникало почуття гордості за український народ, який дав світовій культурі стільки самобутніх і неповторних талантів. І в той же час з’являлося відчуття страшної трагедії, яку українцям довелося пережити у ХХ столітті. Багато в чому події тих часів перегукуються з новітньою українською історією. Надаремно останній показ вистави-концерту був присвячений пам’яті Героїв Небесної Сотні, які так само віддали своє життя за майбутнє України, як українські письменники «Розстріляного відродження».

Хорові твори, підібрані Анжелою Масленніковою, «Чуєш, брате, Дніпро висихає» (музика Романа Цися, слова Миколи Петренка), «Заповіт» Бориса Лятошинського, «Сонячний струм» Лесі Дичко, «Вечірнє сонце, дякую за день» (музика артиста хору Юрія Власенка, слова Ліни Костенко) гармонійно доповнюють поетичні рядки, допомагають глядачам налаштуватися на відповідну атмосферу.

В останні роки Київський муніципальний академічний театр опери і балету для дітей та юнацтва перетворився на осередок популяризації української мови та культури. Дуже важливо, що цією справою займається саме театр, який працює для дітей та юнацтва. Адже від того, які вистави побачать юні глядачі сьогодні, багато в чому залежить, якими громадянами вони стануть завтра.

Едуард Овчаренко